Bądź częścią transformacji.

Wybierając złoto z certyfikatem Fairmined, okazujesz szacunek i empatię ludziom i planecie. Jest to okazja do wygenerowania pozytywnego wpływu gospodarczego, społecznego i środowiskowego poprzez wspieranie górników rzemieślniczych i drobnych górników, którzy są zaangażowani w doskonalenie swoich praktyk.

ludzi jest zaangażowanych w wydobycie złota na świecie.

ludzi, górników i ich rodzin, polega na wydobyciu jako źródle utrzymania, często jedynym dostępnym.

złota pochodzi z małych i rzemieślniczych kopalni.

Niestety wydobycie złota i kamieni szlachetnych często postrzegane jest w negatywnym świetle: niesformalizowane, nielegalne kopalnie, niebezpieczne warunki pracy, nieuczciwe praktyki pracownicze i praca dzieci, nierówność płci, zorganizowana przestępczość i dewastacja środowiska sprawiły, że wydobycie kojarzy się źle.

Standard Fairmined ma na celu weliminowanie tych praktyk wraz z ich negatywnym wpływem na postrzeganie wydobycia i przekształcenia go w aktywną siłę na rzecz dobra.

Co to jest Standard Fairmined?

Fairmined to znak jakości, który certyfikuje złoto od uprawnionych, odpowiedzialnych małych i rzemieślniczych organizacji górniczych, które spełniają wiodące światowe standardy w zakresie odpowiedzialnych praktyk, mające na celu ochronę środowiska i wspieranie rozwoju społeczności funkcjonujących wokół górnictwa. Gwarantuje, że jest to identyfikowalne złoto, wydobyte w zgodzie z naturą, godnością ludzką i zrównoważonym rozwojem, przyczyniając się do przemiany życia w tych społecznościach górniczych.

 

Możesz przyczynić się do pozytywnej transformacji środowisk górniczych, podejmując odpowiedzialne decyzje zakupowe i pytając o pochodzenie swoich produktów. Przy wsparciu marek i konsumentów Fairmined poprawia warunki życia górników, ich rodzin i społeczności.

Obejrzyj film z peru

W maju 2022 roku wraz z grupą złotników i projektantów z całego świata odwiedziłam Puno – złotodajny region Peru. Doświadczenie pozwoliło nam na własne oczy zobaczyć pozytywną różnicę jaką certyfikacja Fairmined robi w życiu górników i społeczności, oraz środowiska.
Poniżej znajdziesz filmowy zapis tej wyprawy: