Diamenty „sól i pieprz” – przyszłość jest w gwiazdach
24.jpg

Czy wiesz, że diamenty występują w wielu kolorach, od pięknych białych/ bezbarwnych, przez rzadkie kolorowe jak niebieskie, różowe czy żółte, po czarne jak noc? A pomiędzy nimi można znaleźć niezwykłe nakrapiane diamenty, potocznie nazywane „sól z pieprzem”. Każdy z tych rodzajów jest piękny na swój sposób i to Ty decydujesz, który do Ciebie pasuje.

U nas znajdziesz właśnie diamenty sól i pieprz, ponieważ kochamy unikatowe wzory, tworzone przez charakterystyczne inkluzje. Ich potoczna nazwa pochodzi od tych wtrąceń: „sól” – białe inkluzje, „pieprz” – czarne. Zdarzają się też kolorowe inkluzje, np pomarańczowe i czerwone.

Inkluzje to więcej niż zanieczyszczenia – to historia powstawania diamentu, wskazówka co do jego pochodzenia. Diamenty powstają w głębi Ziemi, a burzliwy proces ich kształtowania - krystalizacji pod wpływem ogromnego ciśnienia i niewyobrażalnie wysokich temperatur - jest długotrwały. W tym czasie łapią się w nich inne minerały np. hematyt i grafit.
Prawie każdy oszlifowany kamień naturalny będzie miał jakieś inkluzje i mikroelementy (tak, nawet białe brylanty: czy wiesz, że np skrót „SI” w popularnych na naszym rynku diamentach oznacza „slight inclusions” czyli „drobne inkluzje”?)
Dzięki charakterystycznym inkluzjom każdy diament „sól z pieprzem” jest niepowtarzalny. A im bardziej zaglądamy do jego wnętrza, tym więcej piękna w nim odnajdujemy – zamknięte w kamieniu drobinki przypominają odległe galaktyki lub rozgwieżdżone niebo. Nie ma dwóch identycznych kamieni, dlatego ten który wybierzesz będzie tylko Twój.

Dla kogo są diamenty „sól i pieprz”?
Dla tych, którzy szukają kamienia niestandardowego i unikatowego, dla poszukiwaczy przygód i wielbicieli tego co naturalne. Dla marzycieli, którzy nie poddają się konwencjom i szukają swojej ścieżki. Dla zachwycających się otaczającym nas światem, patrzących w gwiazdy z fascynacją.


W naszych pierścionkach znajdziesz diamenty sól i pieprz w dwóch rodzajach szlifu:

Szlif rozetowy

szlif

Nazwa tego szlifu wzięła się prawdopodobnie stąd, że swoimi fasetami schodzącymi się w jeden wierzchołek, przypomina rozwijający się pąk róży. Charakterystyczne jest dla niego płaskie dno i stosunkowo niski profil, dzięki czemu kamień wraz z oprawą może być niższy, a więc mniej odstawać od palca niż klasyczny szlif brylantowy.

Poszczególne kamienie różnią się ilością faset, czyli płaskich „ścianek”, od 3 do 24. Im więcej ścianek, tym więcej powierzchni odbijających światło, powodujących, że kamień migocze.

Szlif brylantowy / fasetowany

szlif

Szlif brylantowy, jak sama nazwa wskazuje, został zaprojektowany specjalnie dla brylantów. Jego proporcje są bezpośrednio związane z właściwościami optycznymi, dzięki czemu światło wpada od góry do kamienia, odbija się od jego wnętrza i wraca do góry, dzięki czemu kamień rozświetla się i migocze pokazując tzw "ogień", cyli tęczowe blaski.

Kamienie w tym szlifie oprawiamy w najbardziej klasyczne, minimalistyczne oprawy dla tych, którzy szukają ponadczasowego wzoru, ale z nutą niezwykłości w postaci diamentu „sól z pieprzem”.Często zadawane pytania

- Czy diamenty sól i pieprz tak samo błyszczą tak samo jak brylanty?
Zacznijmy od tego, że określenie „brylant” nierozerwalnie wiąże się z ostatecznym kształtem kamienia: szlifem brylantowym. Szlif ten został opracowany według zasad optyki tak, by kamień ”oddawał” jak najwięcej światła, które wpada od góry do środka, odbija się od kolejnych ścian i wypada z powrotem do góry – dzięki temu kamień wygląda jakby się świecił. Szlif jest więc podstawą blasku.
Diament „sól z pieprzem” w szlifie brylantowym również będzie migotał, błyszczał i „puszczał tęcze”, chociaż nie w takim stopniu jak biały brylant, ponieważ światło wewnątrz będzie trafiało na swojej drodze na inkluzje. Należy jednak pamiętać, że to właśnie inkluzje nadają tym diamentom ich pięknego charakteru. Jeśli więc szukasz kamienia o niepowtarzalnym wzorze – wybierz diament sól i pieprz. Jeśli chcesz żeby Twój kamień jak najbardziej „świecił”, zdecyduj się na biały brylant (im lepszej jakości szlif, tym lepiej)

- Czy diamenty sól i pieprz są tak samo niezniszczalne jak "zwykłe" diamenty?
Niezniszczalność diamentów to mit. Owszem, są najtwardsze, ale twardość określa ich odporność na zarysowania, a nie na uderzenia. Diamenty też pękają i mogą się ukruszyć.
Ponieważ diamenty „sól i pieprz” są pełne inkluzji ich struktura jest mniej odporna na uderzenia czy nacisk, jest to jednak relatywne, nie znaczy, że diament jest kruchy jak lód.. Poprawnie noszona biżuteria, używana zgodnie z przeznaczeniem przetrwa pokolenia, niezależnie od tego jaki kamień wybierzesz.

- Czy diamenty mają certyfikat?
Rolą certyfikatu wystawianego przez laboratorium gemmologiczne (np. GIA, IGI) jest opisanie diamentu w kategoriach 4C: barwy (Color), czystości (Clarity), szlifu (Cut) i masy (Carat weight) – wartości, których nie da się ocenić na oko, są badane pod mikroskopem i przy użyciu specjalnych przyrządów. Taka certyfikacja potwierdza różnicę między białym diamentem za 100000zł a 20000zł , której nie da się stwierdzić gołym okiem. Tymczasem w diamentach sól i pieprz widać inkluzje i kolor, nie ma tu żadnych tajemnic, certyfikacja jest więc zbędna.
Do każdego pierścionka dołączamy Kartę Wyrobu, w której opisane są jego podstawowe cechy, w tym parametry diamentu.


Wszystkie nasze diamenty pochodzą ze źródeł wolnych od konfliktów militarnych, podlegających certyfikacji Kimberley Process.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl