Tradycja pierścionka zaręczynowego
18.jpg

Historia wręczania przez mężczyzn ukochanym kobietom pierścionka zaręczynowego i proszenia o ich rękę jest bardzo długa, sięga czasów starożytnego Egiptu. Obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie zaręczyny bez odpowiedniego pierścionka. Najczęściej jest on wykonany ze złota i ma jakiś kamień szlachetny. Najpopularniejsze są pierścionki zaręczynowe z diamentem. Jednak ich historia nie była zawsze taka romantyczna, swoją współczesną formę zyskały dopiero w latach 30’ XX wieku.


Druciane pierścionki


Pierwsze pierścionki zaręczynowe pochodzące ze starożytnego Egiptu były wykonywane ze zwykłych drutów. Dopiero później zaczęto używać do ich produkcji materiałów szlachetnych, np. złota, brązu czy kości słoniowej.


Starożytni Grecy i Rzymianie także wykonywali swoje pierścionki najczęściej z metalu. Ciekawostką jest, że to właśnie od Greków przejęliśmy tradycję noszenia pierścionka zaręczynowego na serdecznym palcu lewej dłoni. Starożytni wierzyli, że żyły z tego palca prowadzą bezpośrednio do serca.


Pierścienie w tradycji kościelnej


Pierścienie w Kościele katolickim były kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla papieży i ważnych dostojników kościelnych. Były symbolem ich „zaślubin” z Kościołem. Dopiero w XIII wieku pierścionek stał się symbolem miłości między dwojgiem narzeczonych i obietnicą rychłych zaślubin.


Pierwszy pierścionek zaręczynowy z brylantem został wręczony jako dowód dozgonnej miłości w 1477 roku przez austriackiego arcyksięcia Maksymiliana. To wydarzenie stało się początkiem tradycji wręczania bogato zdobionych, zrobionych z najszlachetniejszych materiałów pierścionków zaręczynowych. Moda ta zapanowała wśród panujących oraz możnowładców, a jubilerzy mieli ręce pełne roboty.


W XVII wieku najczęściej wykonywano pierścionki zaręczynowe ze srebra, a dopiero po ślubie żona dostawała od męża cenniejszą, złotą biżuterię. Wiek XVIII przyniósł wiele zmian w modzie zaręczynowej. W biżuterii pojawiły się nowe symbole miłosne – np.: serca, kwiaty, łuki. Coraz większym zainteresowaniem cieszyły się brylanty, ponieważ właśnie w tym okresie odkryto spore złoża tego kamienia w Afryce.


Klasyk wśród pierścionków zaręczynowych


Najpiękniejszy i najbardziej znany na całym świecie model pierścionka zaręczynowego z pojedynczym brylantem o okrągłym kształcie, przymocowanym do obrączki za pomocą sześciu łapek został pierwszy raz wyprodukowany w 1886 roku. Oryginalne i niespotykane wcześniej mocowanie kamienia dawało niesamowity efekt. W momencie, gdy na pierścionek pada światło, wydobywa z niego piękny blask. Do dzisiaj taki model pierścionka zaręczynowego jest najchętniej wybierany, mimo iż od jego premiery minęło już ponad 130 lat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl