Masa perłowa: czym jest i jak jest wykorzystywana w jubilerstwie?
12.jpg

Masa perłowa, kiedyś bardzo chętnie wykorzystywana w jubilerstwie, później nieco zapomniana, obecnie coraz częściej pojawia się w najnowszych kolekcjach. Kojarzy się z delikatną, elegancką i nowoczesną biżuterią. Doskonale sprawdza się w prostych, minimalistycznych formach w towarzystwie srebra, złota żółtego lub złota różowego. Świetnie komponuje się z kreacją ślubną, można zdecydować się nawet na zaręczynowy pierścionek z masą perłową.

Krótka historia biżuterii z masą perłową

Historia masy perłowej jako elementu zdobniczego ma długą historię. Od wieków była wykorzystywana do tworzenia przedmiotów sztuki użytkowej i biżuterii. Najstarsze ornamenty z masą perłową pochodzą sprzed setek lat przed naszą erą. Znana była już w starożytnym Egipcie. Nawet do XIX wieku japońscy poławiacze zainteresowani byli wyłącznie masą perłową, perły wyrzucali. Wykorzystywana była nie tylko do tworzenia biżuterii, ale i ozdobnych elementów mebli.

W Europie okres największego zainteresowania masą perłową przypada na XVI-XVIII w. Szczególną popularnością cieszyła się w epoce wiktoriańskiej. Wykorzystywano ją do wyrobu biżuterii, ozdób, sztuki użytkowej, a także inkrustacji. Masę perłową wykorzystywał nawet Peter Carl Faberge w projektach swoich słynnych jajek.

W późniejszych latach masa perłowa wykorzystywana była do produkcji guzików odzieżowych, głównie w Stanach Zjednoczonych, Francji i Niemczech. Guziki z masy perłowej były dość powszechne aż do czasu pojawienia się tańszej alternatywy, czyli plastiku.

Co najbardziej nas zachwyca w masie perłowej?

Masa perłowa to wewnętrzna część muszli, która swój unikalny urok zawdzięcza mocno iryzującej warstwie. Warstwę iryzującą tworzą tlenki metali, które odpowiednio zmieniają współczynnik załamania światła, tworząc niesamowitą, opalizującą na wiele różnych warstw poświatę. Jest to optyczny efekt opalizacji, charakterystyczny m.in. dla plam benzyny, baniek mydlanych czy właśnie masy perłowej.

Biżuteria z masą perłową jest uniwersalna i ponadczasowa, zachwycała przed wiekami, zachwyca i dziś. Powstają z niej przede wszystkim pierścionki, naszyjniki, bransoletki, broszki itp. Nieco rzadziej używana jest to tworzenia sztuki użytkowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl