Biżuteria z turmalinem. Czym się wyróżnia turmalin?
10.jpg

Elegancka i subtelna biżuteria z turmalinem cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem. Turmaliny to dość rzadkie minerały szlachetne. Występują w różnych kolorach, najczęściej czerwonym, różowym, zielonym. Efektownie prezentują się również naszyjniki lub pierścionki z dwukolorowym turmalinem.

Turmalin — wielobarwna elegancja

Turmalin należy do kamieni szlachetnych. Często określany jest mianem magnesu cejlońskiego. Kryształy turmalinu są najczęściej wydłużonymi pionowo słupami o specyficznym przekroju w kształcie zaokrąglonego trójkąta. Po ogrzaniu turmalinu (z wyjątkiem odmian ciemnych i czarnych z dużą zawartością żelaza) następuje rozdzielenie ładunków elektrycznych, w związku z czym jeden koniec kryształu zyskuje ładunek dodatni, a drugi ujemny. Końce kryształu mogą więc przyciągać kurz lub niewielkie skrawki papieru. Rozdzielenie ładunku możliwe jest również pod wpływem ciśnienia. Ta właściwość turmalinu bywa wykorzystywana w przypadku pomiarów głębokości.

Turmalin występuje w łupkach i skałach pegmatytowych. Kryształy najczęściej znajdowane są w pustkach wśród skał, w złożach aluwialnych (jako produkt wietrzenia skał) lub jako otoczaki w strumieniach. Niebieskie i czerwone kamienie najczęściej pochodzą z żółtych iłów powstałych ze zwietrzałych granitów na Uralu w Rosji. Niektóre pochodzą też z Madagaskaru, gdzie występują turmaliny we wszystkich barwach (najczęstsze czerwone i najrzadsze — bezbarwne). Żółte i brązowe najczęściej pochodzą ze Sri Lanki lub Birmy. Zielone i niebieskie występują w Brazylii, jasnozielone — z Tanzanii, ciemnozielone — z Namibii. Oprócz tego turmaliny występują też w Afryce Południowej, Zimbabwe, Mozambiku, Kenii i USA (Kalifornia, Connecticut i Maine). W Polsce turmaliny występują w pegmatytach Gór Sowich, granitach Dolnego Śląska oraz w żyłach pegmatytowych Tatr.

Turmalin zachwyca przede wszystkim swoimi kolorami. Żaden inny kamień szlachetny nie ma aż tylu odcieni. Może być różowy, czerwony (rubellit), zielony, żółty, fioletowy (syberyt), niebieski (indygolit), brązowy (drawit), czarny (szerl, zwany także skorylem) lub bezbarwny (achroit). Występują też turmaliny dwukolorowe, czyli nierównomiernie zabarwione. Kamienie te cechują się niewielkim współczynnikiem załamania światła, dlatego też wyróżnia je wyjątkowa delikatność i subtelna elegancja.

Turmalin w jubilerstwie

Turmalin to dość rzadki minerał, przez co jest bardzo ceniony w jubilerstwie. Najczęściej można spotkać biżuterię różowym, czerwonym, zielonym lub dwukolorowym turmalinem. Podczas obróbki najczęściej znajduje zastosowanie szlif mieszany (schodkowy do podstawy i brylantowy do korony) lub schodkowy. Tak powstają kolczyki, naszyjniki, pierścionki i inne ozdoby jubilerskie. Z turmalinów wykonuje się korale lub małe figurki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl