Biżuteria z labradorytem. Uniwersalne piękno magicznego kamienia
16.jpg

Labradoryt często określany jest jako kamień magiczny. Zgodnie z eskimoską legendą kryje w sobie Zorzę Polarną, stąd też charakterystyczny połysk labradorytu. W wielu wierzeniach i legendach występuje jako minerał, łączący świat duchowy z rzeczywistym. Patrząc na labradoryt trudno odmówić mu wyjątkowości. Wyróżnia się unikalnym urokiem i wywołuje nietypowe efekty świetlne, przez co bardzo często wykorzystywany jest w jubilerstwie do tworzenia oryginalnej biżuterii.

Właściwości labradorytu

Labradoryt zaliczany jest do kamieni z grupy plagioklazów. Wyróżnia go specyficzne zabarwienie, które jest wynikiem połączenia dwóch minerałów: albitu i anortytu. To właśnie za sprawą swojej barwy, bardzo nietypowej w świecie minerałów, jest tak pożądany w jubilerstwie. Jest to kamień ciemnoszary z metalicznym odcieniem. W zależności od rodzaju kamienia odcień ten może być zielony, granatowy, żółty, pomarańczowy. Co więcej, labradoryt wykazuje tendencje do wielobarwności, co oznacza, że zmienia barwę wraz z kątem padania światła. Jest to zjawisko optyczne określane mianem labradoryzacji. Tak naprawdę jednak nazwa kamienia związana jest z Półwyspem Labrador (Kanada), gdzie po raz pierwszy znaleziono minerał. Oprócz tego złoża labradorytów znajdują się w USA, Meksyku, Finlandii, Australii, a nawet w Polsce (na Dolnym Śląsku).

Jest to kamień stosunkowo twardy (7. miejsce w skali Mohsa), a jednocześnie łupliwy, co czyni go idealnym materiałem do celów jubilerskich. Biżuteria z labradorytem z całą pewnością jest niezwykle oryginalna. Powstają z niego różnorodne pierścionki, naszyjniki, kolczyki itp. Oprócz tego wykorzystywany jest również do tworzenia ekskluzywnych figurek, rzeźb czy elementów zdobniczych w przemyśle ceramicznym. Co ciekawe, jest też kamieniem wykorzystywanym w celach ezoterycznych.

Świetlista biżuteria z labradorytem

Labradoryt jest cenionym kamieniem w jubilerstwie, jednak praca z nim wymaga wprawy i umiejętności. Konieczne jest bardzo precyzyjne cięcie, gdyż pod wpływem obróbki łatwo można go zniszczyć ze względu na dość dużą kruchość. Dodatkowo pożądany efekt wielobarwności pod wpływem światła można uzyskać wyłącznie poprzez szlifowanie pod odpowiednim kątem. W związku z tym biżuteria z labradorytem przygotowywana jest zwykle przez profesjonalnych jubilerów, którzy doskonale znają się na swoim fachu i zapewniają swoim klientom wyroby najwyższej jakości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl